Ulvila osti vaihtomaata Pirunkynnen maakauppoja varten
Omakotitonttien kysyntä on vähäistä, eikä uusille järjestelyille ole nyt tarvetta.
Jukka Vilponiemi
Ulvila
Ulvilan kaupunki valmistautuu parhaillaan uuden Pirunkynnen teollisuusalueen käyttöönottoon. Sitä varten kaupunginvaltuusto hyväksyi maanantaina maakaupan, jolla kaupunki ostaa Kaasmarkusta yhteensä 74 hehtaaria metsämaata. Kahden määräalan hinta on yhteensä 324 900 euroa.
Maat on tarkoitettu vaihtomaaksi, kun kaupunki yrittää ostaa yksityisiltä maanomistajilta maata keskustaajaman yleiskaavaan merkityn Pirunkynnen alueelta.
Kaupunkisuunnittelun johtaja Juha Virola totesi valtuutetuille, että nyt tehty maakauppa on tärkeä, koska Ulvilalla ei ole juuri nyt muita alueita tarjolla vaihtomaaksi. Valtuusto hyväksyikin kaupan ilman puheita.
Valtuusto oli muutenkin yksimielinen, kun se hyväksyi muun muassa koko valtuustokautta koskevan hyvinvointisuunnitelman sekä vuotuisen kaavoituskatsauksen.
Käsittelyssä oli myös muutama valtuustoaloite, jotka eivät johtaneet toimenpiteisiin.
Näin kävi muun muassa Pekka Leinon (kesk.) tekemälle aloitteelle, jossa ehdotettiin, että kaupunki mahdollistaisi suurten omakotitonttien muodostamisen Kullaan Koskin kylään, josta kaupunki omistaa nyt käyttämättömänä olevan 13 hehtaarin maa-alueen.
Valtuusto hyväksyi kaupunginhallituksen vastauksen aloitteeseen. Vastaus antaa karun kuvan siitä, ettei omakotitonteilla ole nyt juurikaan kysyntää Ulvilassa, joten Koskin kyläänkään ei kannata uusia tontteja kaavoittaa.
Omakotitonttien heikko kysyntä on näkynyt kaupungin viimeaikaisten tonttikampanjoiden tuloksissa.
Vuoden 2024 Mynsterin tonttikampanja käsitti yhteensä 24 tonttia. Näistä myytiin 12 tonttia, joista on rakennettu toistaiseksi ainoastaan kaksi tonttia. Muille tonteille ei ole myöskään haettu rakennuslupaa.
– Omakotitalojen rakentaminen on tällä hetkellä ollut hiljaista. Heikolla suhdannetilanteella ja maailmatilanteestakin johtuvalla taloudellisella epävarmuudella on tässä merkittävä rooli, vastauksessa todetaan.
Viime vuonna kaupunki aloitti tonttikampanjan Harjunpäässä, ja senkin tulokset ovat olleet vaatimattomat. Seitsemästä tontista on varattu tähän mennessä kolme.
Kampanjatonttien lisäksi kaupungilla on tarjolla kaavoitettuja omakotitontteja kolme Mynsterissä, neljä Hormistossa, kolme Harjunpään Purontiellä, kuusi Kullaan Molkkarinmäessä, kuusi Koskissa ja viisitoista Leineperissä. Näiden lisäksi Hormistosta on viime vuonna lohkottu 13 tonttia, jotka ovat valmiit laitettavaksi myyntiin. Lisäksi yksityiset yrittävät myydä ei puolilta Ulvilaan omakotitontteja. Kaikkiaan Ulvilassa on tarjolla noin 150 omakotitonttia. Omakotitaloja Ulvilassa on myynnissä noin 60.
Kaupunginhallituksen vastaus ei anna myöskään kovin ruusuista kuvaa Ulvilan asukasluvun kehityksestä, vaikka kaupunkistrategiassa tavoitellaan asukasluvun nousua 13 000:een.
Tilastokeskuksen tuoreimman väestöennusteen mukaan Ulvilan väkiluku tulee vuoteen 2045 mennessä vähenemään noin 1 500 hengellä eli nykyisestä 12 342:stä noin 10 890:een. Keskustaajaman yleiskaavan yhteydessä laaditun väestöennusteen mukaan väkiluvun väheneminen on 2000-luvulla ollut suhteellisesti voimakkaampaa keskustaajaman ulkopuolella kuin keskustaajamassa.
Ulvila ei ole asukasmäärän vähenemisen kanssa kuitenkaan yksin, sillä asukasluvun ennustetaan vuoteen 2050 mennessä laskevan lähes kaikissa Suomen kunnissa.


