Cimcorp perusti keväällä toimiston Intiaan. Samalla Ulvilaan tuli insinöörejä koulutusjaksolle.
Kun Raja Paul kuuli uuteen työpaikkaan kuuluvasta koulutusjaksosta Suomessa, hän huolestui.
– Kysyin tuttavaltani, mitä teen, jos kadulla tulee vastaan karhu, hän kertoo.
– Tuttavani rauhoitteli minua ja sanoi, että jos todellakin näen karhun, olen onnekas.
Ohjelmistoinsinöörit Raja Paul ja Sandesh Shinde sekä automaatioinsinöörit Sagar Shirpurkar ja Ajay Bhambid ovat olleet toukokuun alusta alkaen Ulvilassa Cimcorpilla harjoittelemassa tulevia työtehtäviään varten. Cimcorp avasi kesäkuussa toimiston Intian Chennaihin. Ulvilaan tullut nelikko oli ensimmäisten palkattujen joukossa. Koulutusjakson jälkeen he tuntevat yrityksen prosessit ja pystyvät opastamaan muita Intian-toimistossa. Toimistossa työskentelee yhteensä 19 henkilöä. Heistä muitakin on ollut Ulvilassa koulutusjaksoilla.
Sandesh Shinde kertoo, että hän ja Sagar Shirpurkar ovat ystäviä kouluajoilta alkaen. Heidän yhteinen tuttavansa työskentelee Suomessa ja kuuli Cimcorpin laajenemisesta.
– Hän suositteli hakemista tänne.
Ajay Bhambid oli aiemmin jo tehnyt alihankkijana töitä Cimcorpille Intiassa.
– Ohjelmisto-osaston vetäjä Pasi Kankaanpää tiesi minut ja soitti, kun Cimcorp päätti avata oman toimiston Intiaan. Olin heti kiinnostunut, koska tunsin jo ennalta ihmisiä. Mutta Suomessa en ollut koskaan ennen ollut.
Raja Paul on nelikosta ainoa, joka oli aiemmin ollut Euroopassa. Hän työskenteli Belgiassa kahden vuoden ajan.
– Palasin Intiaan perhesyistä. Kuulin tästä paikasta rekrytointitoimistossa ja ajattelin, että tämä on hyvä tilaisuus.
Suomalainen työkulttuuri on ollut nelikolle mieleen. Ihmiset ovat ystävällisiä ja ryhmätyö sujuu.
– Olen tosi onnellinen, kun saan työskennellä suomalaisten kanssa, Paul sanoo.
Ennen saapumistaan miehet tietysti googlettivat Suomen. Tuloksena oli muun muassa, että suomalaiset ovat maailman onnellisimpia ihmisiä. Sandesh Shinde sanoo nyt ymmärtävänsä, miksi.
– Täällä kaikkia kohdellaan samalla tavalla. Työkulttuuri on ystävällinen, hän sanoo.
– Mitään small talkia täällä ei harrasteta, mutta suomalaiset puhuvat, kun heillä on asiaa. Vuorovaikutus ei ole ongelma, joskus meidän täytyy vähän kysellä, että ymmärretään paremmin.
Ja kun suomalainen pääsee keskustelun alkuun, puhuminen sujuu. Miehet kertovat, että esimerkiksi bussipysäkillä on jo tullut tuttuja, joita tervehditään.
– Mitään rasismia emme ole kohdanneet. Ihmiset tulevat juttelemaan ja kyselemään. Olemme aina saaneet hyvää kohtelua ja ystävällistä palvelua.
Nelikko asuu Porissa ja kulkee töihin Ulvilaan bussilla tai sään salliessa pyörillä. Puhdas ilma, luonnon kauneus ja vaihtuvat vuodenajat ovat tehneet vaikutuksen.
– Odotin, että ihmisiä olisi enemmän. Täällä on tosi rauhallista, Shinde sanoo.
Pyörätiet saavat heiltä suurta kiitosta.
– Intiassa täytyy pyöräillä autojen joukossa. Ja autoja siellä on paljon enemmän kuin täällä!
Vapaa-ajalla miehet ovat käyneet muun muassa Helsingissä ja Tallinnassa.
– Niissä on enemmän väkeä ja paljon nuoria. Porissa on aika hiljaista. Vain kerran tunnelma oli kuin Intiassa, silloin kun Suomi voitti jääkiekon MM-kisat. Ihmiset tulivat kaduille ja oli liikennettä. Meitä aina huvittaa, kun google ilmoittaa, että nyt on ruuhkaa, he kertovat.
Suomalainen ruoka?
– Se on ainoa asia, josta en niin tykkää, myöntää Sagar Shirpurkar.
Muut ovat samaa mieltä, vain Raja Paul on tykännyt ruuasta. Syy löytyy osittain siitä, että kolme muuta eivät syö lihaa. Pääsyy on kuitenkin mausteiden puute.
– Mutta salaattia syödään enemmän kuin Intiassa, se on hyvä asia, Sandesh Shinde sanoo.
Yksi suomalainen ruoka on kuitenkin valloittanut nelikon.
– Pannukakku! Se on suosikki, jota syödään joka torstai, Shirpurkar sanoo.
Koti-ikävää on helpottanut kokoontuminen illalliselle intialaisten ystävien luokse esimerkiksi Tampereella. Myös Porin nepalilaisten ravintoloiden ruoka on maistunut.
Sää ei yllättänyt nelikkoa, sillä he olivat ottaneet asiasta selvää etukäteen.
– Kesä oli kuin talvi meillä. Vain muutamana päivänä oli helle, sanoo Ajay Bhambid.
Yksi toive nelikolla on ennen kotiinlähtöä.
– Haluaisimme nähdä lunta!
Vain Raja Paul on kokenut lumen Belgiassa ollessaan, muut eivät koskaan.
Suomalainen sauna on ollut mieleen.
– Me kaikki tykkäämme saunasta. Nyt kun sää kylmenee, ymmärrämme, miksi teillä on sauna!
Sanna Jääskeläinen