Staart
Etusivu Uutiset Tilaajapalvelu Mediatiedot Yhteystiedot Meriporilainen Lokkivisa

26.8.2011 - Niskalaukaus

Mediakulttuurin muutoksen myllerryksessä kärvistelevä lehtiala sai maanantaina lisää painolastia hartioilleen. Jo hallitusohjelmaan kirjattu sanoma- ja aikakauslehtien tilausten siirtäminen arvonlisäveron alaisiksi sisältyi valtiovarainministeriön julkistamaan budjettiesitykseen. Ja tätähän lehtialalla pelättiin.

Sanoma- ja aikakauslehtien tilaukset ovat olleet arvonlisäverottomia, mutta asettamalla tilauksille 9 prosentin arvonlisäveron hallitus uskoo saavansa valtion kirstuun 83 miljoonaa euroa lisätuloja.

Entä millaiset ovat vaikutukset? Monet tilatut lehdet sinnittelevät jo nyt kuilun partaalla yrittäen kääntää levikkinsä nousuun. Suunniteltu arvonlisävero ei tehtävää helpota aiheuttaessaan korotuksia tilausmaksuihin, joihin kohdistuu jo entuudestaan korotuspaineita  kohonneiden kustannusten vuoksi. Tilaajia harmistuttaa pienikin korotus, ja liki kymmeneksen lisäys on jo tuntuva. Vääjäämätön notkahdus levikkiin voi olla monelle lehdelle viimeinen niitti.

Miten vaalien alla työllisyystason nostamista kovaan ääneen markkinoineet puolustelevat veroa, joka suurella todennäköisyydellä kasvattaa työttömyttä lehti- ja siihen sidoksissa olevilla aloilla?

Sini Ovaskainen
TulostaTulosta      TakaisinTakaisin

Pikalinkit

Anna uutisvihje

Lähetä palautetta

Ulvilan Yrittäjät US kysy vaan